Dělostřelecká tvrz Stachelberg

tel.: 773 330 378, 776 172 350
web: www.stachelberg.cz, e-mail: stachelberg@post.cz

M-hodnocení9,5

 • Udělené hodnocení: 95

1 uživatelských hodnocení


Informace o místě

Tvrz Stachelberg měla být naše nejrozsáhlejší plánovaná soustava pohraničního opevnění na obranu před expandujícím Německem a jedna z největších staveb svého typu v celosvětovém měřítku. Stavba byla zahájena v říjnu roku 1937 a měla být dokončena a plně vybavena do roku 1942. Do podpisu Mnichovské dohody, která předávala Československé pohraničí do rukou Hitlera, se ale stihlo dobetonovat jen pěchotní srub T-S 73 “Polom” a vylámat 3,5 km podzemních chodeb a sálů pevnosti. Právě rozsáhlé podzemí nedokončené pevnosti je unikátní a expozice muzea Stachelberg se na ně soustřeďuje.

Nikde jinde neuvidíte tak komplexní a neustále se rozšiřující expozici zaměřenou na postup budování podzemí pevností. Prohlídka podzemí začíná sestupem cca 50 metrů hlubokou šachtou vedoucí do hlavní spojovací chodby pevnosti, na kterou navazují sály s ubykacemi pro důstojníky i mužstvo, nemocnici, velitelské a muniční místnosti a další. Při informačně nabyté 50 minutové prohlídce podzemím uvidíte téměř všechny fáze výstavby, jako jsou výlomové práce s postavami minérů, odvoz suti na vozících po všudypřítomných kolejnicích a výstavbu i používání bednění pro betonářské práce. Na již vybetonovaných úsecích tak neuvidíte jen finální instalaci rozvodů a vymalování.

Větší část přístupného podzemí nemá dokončené výlomové práce a vyšší návštěvníky tak nutí snížený profil k opatrnější chůzi, což spolu s kapající vodou, použitím původních dřevěných trámů a nedokonalém osvětlení vytváří jedinečnou atmosféru, kterou v klasickém muzeu rozhodně nezažijete.

Na druhou stranu je Stachelberg slabší z pohledu expozic zbraní a dalšího vybavení. Najdete tu jen dva lafetované kulomety v přilehlém lehkém opevnění, takzvaném řopíku vzor 37. Ten je uveden do téměř původního stavu před mobilizací a vedle maskovacího nátěru a kulometů má dřevěné bednění a dvojici periskopů. V prostorech vchodového objektu muzea, je slušná řádka modelů pevností a informačních panelů o předválečném opevnění. V okolí “Polomu” je i několik nedostavěných pěchotních srubů a řopíků, stánek s občerstvením, parkoviště a nezapomenutelný výhled na okolní krajinu. Naleznete tu také systém zákopů a jak protipěchotních, tak i protitankových překážek.

Petr Vreštiak (Pit)
 • aktualizace: 9.2.2012
 • vloženo: 3.10.2011

poslat podnět redaktorovi


 • Parkoviště
 • Přátelské pro kolaře
 • Přátelské pro pejskaře Jen malá co vezmete do ruky
 • Průměrná časová náročnost 1
 • Index fyzické náročnosti středně náročné
 • Vhodné pro děti od věku 9

Ceny a platba

snížené vstupné 30,-

 • Průměrná cena vstupu pro dospělého: 60 Kč

  Otevírací doba

  květen sobota, neděle
  červen čtvrtek až neděle
  červenec, srpen denně kromě pondělí
  září sobota, neděle
  říjen sobota
  listopad-prosinec sobota (pouze 13:00)

  Otevřeno: 10-12, 13-17 hod.

  Otevřeno od 1.7. do 30.8.

  úterý10:00 – 17:00
  středa10:00 – 17:00
  čtvrtek10:00 – 17:00
  pátek10:00 – 17:00
  sobota10:00 – 17:00
  neděle10:00 – 17:00

  Tipy co si vzít sebou?

  Inspirujete se a pokud máte zájem, můžete si vybavení rovnou nakoupit u našich partnerů.


  Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
   • Udělené hodnocení: 9
  • Aktualizováno: 9.2.2012
  • Přidáno: 3.10.2011
  Nejsem příliš velký fanda strojů na zabíjení a temných a chladných podzemních zákoutí. Na první pohled jsem si říkal, že tuhle betonovou věc vidět nemusím zvláště, když je v okolí tak nádherná příroda.
  Po překonání prvního dojmu a krkolomného vstupu do útrob pevnosti jsem byl pohlcen nadšením pána, který nás pevností prováděl a celá prohlídka mě velmi bavila a mnoho jsem se z ní dozvěděl.
  Pokud budete v okolí Žacléře určitě si návštěvu pevnosti nenechte ujít a pokud jste fandové historie budete jistě nadšeni.
  napsat recenzi a hodnotit

  Co by vás ještě mohlo zajímat

  Kam s dětmi

  Kam s dětmi

  Tak co vymyslíme na víkend pro prcky? Kam pojedeme? Co budeme dělat? Otázky, které si pravidelně pokládá každý rodič. Ano, ano. Děti! Ti nádherní malí ... více info...

  Výlety s dětmi

  Výlety s dětmi

  Jestli chcete vytáhnout svoje děti někam na výlet a uvítáte nějaká doporučená místa, kam na výlety s dětmi, podívejte se na seznam níže. Připravil jsem ... více info...

  Vojenské pevnosti v České republice

  Vojenské pevnosti v České republice

  Máte rádi vojenské pevnosti a zrovna si říkáte, jakou historickou pevnost navštívit? Podívejte se na seznam pevností z celé České republiky, který jsem pro vás ... více info...

  Moje oblíbené

  Moje uložené

  celkem

  Nahoru
  Dolů

  Vytvořit cestu