Hlinsko

Hlinsko v Čechách údajně založili hrnčíři. Odtud tedy jméno města. První historické zmínky o něm jsou z roku 1349. Leží v povodí řeky Chrudimky, jeho nadmořská výška je však 600 m n.m., obklopují ho Žďárské vrchy a Železné hory, je to krajina kopcovitá a převážně zalesněná – krajina Českomoravské vrchoviny.

zobrazit celý text

M-hodnocení6,0

  • Udělené hodnocení: 60

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Hlinsko v Čechách údajně založili hrnčíři. Odtud tedy jméno města. První historické zmínky o něm jsou z roku 1349. Leží v povodí řeky Chrudimky, jeho nadmořská výška je však 600 m n.m., obklopují ho Žďárské vrchy a Železné hory, je to krajina kopcovitá a převážně zalesněná – krajina Českomoravské vrchoviny.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

V Hlinsku a jeho okolí naleznete dochovanou lidovou architekturu dokonce již z počátku 18. století. Tou nejvýznamnější je asi část Hlinska zvaná Betlém – rázem se octnete v F. L. Věkovi či v Babičce Boženy Němcové. V okolí se pak můžete obdivovat skanzenu na Veselém Kopci, Dřevíkově, Svobodným Hamrům a Možděnici.


Kultura

Vydejte se do Svatojánských lázní. To je místo ze 17. století, kde vyvěrá mohutný pramen s léčivými účinky opředený -jak jinak- legendami. Nad pramenem se můžete obdivovat kapličce Jana Nepomuckého z 1. poloviny 17. století. Další kulturní zážitek bezesporu prožijete v Muzeu a galerii města Hlinska. Kochat se můžete obrazy i plastikami, hračkami, sklem i dávnými zvyky a zaniklými řemesly – především pak tkalcovstvím a hrnčířstvím. Z dalších památek uvádíme: Tvrz – Hlinsko, Ježdíkův dům, Radnici, Kostel Narození Panny Marie či Kostel sv. Filipa a sv. Jakuba v Trhové Kamenici.


Sport

V Hlinsku mají kryt bazén, kryté kluziště, krytá sportoviště, ale také SJEZDOVKU! Ano. A docela parádní. Překvapí vás tři lyžařské vleky, krásně upravené, zasněžované sjezdovky, dětský plácek s vlečkem, půjčovna lyží a snowboardů, parkoviště pro 300 aut. http://www.hlinsko.cz/mesto/webkamery/3 . Jinak doporučujeme důkladně prochodit či na kole projezdit tento nádherný kraj. Pokud jste vášniví milovníci golfu, jsou tu hned dvě hřiště. Ve Svratce a ve Svobodných Hamrech. Hlinsko a okolí je také proslaveno paraglidingem.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Vydejte se po stopách žulových lomů, po stezce, která maluje krajinu společně s řekou Chrudimkou. Ta je dlouhá cca 18 km a nejkrásnější je na jaře či na přelomu října a listopadu. Trasa dvacetikilometrové procházky/vyjížďky vede z Hlinska přes Vítanov, Královu Pilu, Veselý Kopec, Dřevíkov, Svobodné Hamry, Velkou Kamenici, Petrkov a Srní zpět do Hlinska. Dalším nádherným okruhem je „Trasa Malířů“, která vede z Hlinska přes Rataje a Dědovou, Kameničky, Lány, Hamry a zpět do Hlinska. Délka je do dvaceti kilometrů. Další trasy naleznete zde: http://www.hlinsko.cz/mesto/cestovni-ruch-turistika-pamatky/tipy-na-vylety


Doprava

Do Hlinska se dostanete autem, autobusem i vlakem. Toto hezké české město, leží přesně uprostřed všech možných dálnic. Uprostřed, přitom pěkně daleko. Z Hlinska je to na nejbližší dálnici do Pardubic přes 40 km, do Humpolce na D1 je to 50 km, do Jihlavy pak 60 km a do Mohelnice je to mezi 70 a 80 km.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu