Chrudim

Chrudim - Athény východních Čech - je nádherné město s mnoha zajímavými památkami a především s nádhernou okolní přírodou. Dominantou města je chrám Nanebevzetí Panny Marie a také morový sloup Proměnění Páně. Z přírody zde naleznete takřka všechno. Polabskou nížinu, řeku Chrudimku, Žďárské vrchy a Železné hory. Velmi oblíbenou rekreační oblastí je ...

zobrazit celý text

M-hodnocení7,0

  • Udělené hodnocení: 70

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Chrudim - Athény východních Čech - je nádherné město s mnoha zajímavými památkami a především s nádhernou okolní přírodou. Dominantou města je chrám Nanebevzetí Panny Marie a také morový sloup Proměnění Páně. Z přírody zde naleznete takřka všechno. Polabskou nížinu, řeku Chrudimku, Žďárské vrchy a Železné hory. Velmi oblíbenou rekreační oblastí je i přehrada Seč, kde se můžete velmi intenzivně věnovat nejen turistice, ale i vodním sportům. Chrudim leží cca 10 km jižně od Pardubic.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 30.11.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Historie Chrudimi sahá až k roku 5000 př. n. l., kdy na dnešním území města postavili tamní obyvatelé opevněné sídliště. Od té doby se toho hodně změnilo. Lužané sídlili na Chrudimsku zhruba od roku 1200 př. n. l. až do roku 900 př. n. l.; a konečně Slované ji osidlují v 7. až 9. století našeho letopočtu. O městě jako takovém můžeme hovořit od roku 1276, kdy se Chrudim stala královským městem díky Přemyslu Otakarovi II. Zajímavostí je, že s přestávkami sloužila Chrudim jako vedlejší zdroj příjmů manželek českých panovníků až do založení Československa v roce 1918.


Kultura

Muzeum loutek – vřele doporučuji. Jednak je umístěno v nádherné budově Mydlářovského domu a jednak se v Chrudimi každoročně koná loutkový festival „Loutkářská Chrudim“. Dále doporučuji gotiku v podání kostelů sv. Kateřiny, sv. Michaela a Povýšení sv. Kříže. Novorenesanci a novobaroko si pro změnu vychutnáte v komplexu budov Chrudimského Muzea, zejména pak společenský sál. Pokud se v něm zrovna bude konat nějaká zajímavá, veřejně přístupná akce, vřele doporučuji ke zhlédnutí. Pokud máte rádi funkcionalismus a moderní architekturu, nenechte se připravit o potěšení navštívit divadlo Karla Pippicha z roku 1933.


Sport

Krytý bazén s tobogánem, letní koupaliště s atrakcemi, bruslení na zimním stadionu, in-line dráha, skate park, cyklistické stezky, horské sjezdy. To vše nabízí Chrudim a její okolí. Pokud máte rádi adrenalin, rozhodně navštivte letiště Skuteč, kde můžete skákat v tandemu, létat na glidu (paragliding, i motorový), či absolvovat vyhlídkový let. Nesmíme zapomenout na koně http://www.sunnyfarm.cz/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

V Chrudimi se opravdu umí bavit s velkým „B“. Lehký výčet zlomku akcí Vás nutně musí přesvědčit: Masopustní jarmark, Jarní jarmark, Athény východních Čech, Swingové odpoledne, Festival dechových hudeb, Svatojánský jarmark, Loutkářská Chrudim, Folklorní festival - Městské slavnosti, Vinobraní, Bramborový jarmark, Loutkářský víkend, Kateřinské posvícení, Mikulášský jarmark, Stříbrná neděle, a mnohé další.


Doprava

Nejlépe se do Chrudimi dostanete asi z dálnice D1, od sjezdu v Humpolci je to přibližně 70 km. Vzdálenost od Prahy je cca 100 km, od Brna asi 110. Vlakem se do Chrudimi dostanete velmi pohodlně, leží totiž na tahu Pardubice – Havlíčkův Brod, který je napojen na první modernizovaný koridor Berlín – Vídeň (přes Prahu a Brno).


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu