logo Česká republika (CZ)Česká republika (CZ)

Česko, oficiálně Česká republika, je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem (délka hranice 810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km). Rozkládá se na území tří historických zemí – Čech, Moravy a části ...

zobrazit celý text

M-hodnocení9,0

 • Udělené hodnocení: 90

1 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

 • hlavní město: Praha 93
 • bezpečnost: bezpečná
 • náboženství: křesťanství
 • měna: CZK (Česká koruna)
 • státní zřízení: parlamentní republika
 • úřední jazyk: čeština
 • web: www.czech.cz

Česko, oficiálně Česká republika, je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem (délka hranice 810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km). Rozkládá se na území tří historických zemí – Čech, Moravy a části Slezska – na ploše 78 867 km2. V roce 2009 v Česku žilo přibližně 10,5 milionu obyvatel. Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů. Hlavním městem je Praha.

Katka Záhorková (Katka)
 • aktualizace: 28.3.2012
 • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Prvním doloženým státním útvarem na českém území byla v druhé polovině 9. století Velká Morava.


Zajímavosti

Největší města podle počtu obyvatel město / populace / kraj 1. Praha 1 285 995 Hl. m. Praha 2. Brno 405 337 Jihomoravský 3. Ostrava 314 666 Moravskoslezský 4. Plzeň 173 932 Plzeňský 5. Liberec 105 240 Liberecký 6. Olomouc 102 112 Olomoucký 7. Ústí nad Labem 98 862 Ústecký 8. Hradec Králové 95 890 Královéhradecký 9. České Budějovice 95 709 Jihočeský 10. Pardubice 90 765 Pardubický 11. Havířov 83 180 Moravskoslezský 12. Zlín 77 288 Zlínský 13. Kladno 71 654 Středočeský 14. Most 67 216 Ústecký


Příroda

Zachovalá příroda je chráněna v chráněných územích. Nejvyšším orgánem ochrany přírody a životního prostředí v Česku je Ministerstvo životního prostředí České republiky. Mezi chráněná území patří: • Národní parky (NP), • chráněné krajinné oblasti (CHKO), • národní přírodní rezervace (NPR), • přírodní rezervace (PR), • národní přírodní památky (NPP), • Přírodní památky (PP). Flóra a fauna v Česku svědčí o vzájemném pronikání hlavních směrů, kterými se v Evropě šířilo rostlinstvo a živočišstvo. Lesy, převážně jehličnaté, zaujímají 33 % celkové rozlohy země.


Kultura

Literatura Česká literatura je literatura psaná příslušníky českého etnika a jiných etnik psaná na území českého státu. Je psána nejen česky, ale též staroslověnsky, latinsky a německy, (např. Kosmova Kosmova kronika česká, Kafkův Zámek). K české literatuře se počítá také literatura psaná Čechy v zahraničí nebo česky příslušníky jiných etnik (Škvoreckého Příběh inženýra lidských duší či např. Eisnerova Chrám a tvrz). Divadlo České divadelnictví má kořeny již ve středověku. Nejstarším dochovaným dramatickým dílem s využitím češtiny je zlomek česko-latinské hry zvané obvykle Mastičkář.[30] V 19. století sehrálo divadlo výraznou roli v národním obrození, když se emancipační snahy českého národa projevily otevřením Národního divadla v roce 1883. V 90. letech 19. století pronikají do českého divadla evropské literární směry zejména realismus a naturalismus. V první polovině 20. století dochází k rozvoji avantgardního divadla reprezentovaného Osvobozeným divadlem Jiřího Voskovce a Jana Wericha. V druhé polovině 20. století dochází k rozvoj divadel malých forem jako je Semafor, divadlo Na zábradlí, Činoherní klub, Husa na provázku či divadlo Járy Cimrmana. V českém prostředí se také daří absurdnímu dramatu reprezentovanému Václavem Havlem. Film Česká kinematografie je souhrnné označení pro filmy natočené na území Československa a České republiky. Mezinárodního ohlasu dosáhla v 60. letech 20. století československá nová vlna, spojovaná se jmény Miloše Formana, Věry Chytilové, Jiřího Menzla a dalších jako byli Ján Kadár, Elmar Klos, Vojtěch Jasný. Snímky Obchod na korze (1965), Ostře sledované vlaky (1967) a Kolja (1996) získaly Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film, šest dalších filmů se dostalo do užší nominace: Lásky jedné plavovlásky (1966), Hoří, má panenko (1968), Vesničko má středisková (1986), Obecná škola (1991), Musíme si pomáhat (2000) a Želary (2003).


Sport

Češi jsou národem nejen kulturním, ale i sportovním. Nejpopulárnější sporty jsou fotbal, lední hokej, lyžování a tenis. Česká republika je státem který se může pyšnit významnými úspěchy na sportovním poli. Řada osobností českého sportu je dobře známá i ve světě. Pro návštěvníky České republiky je k dispozici rozvinutá sportovní infrastruktura a řada možností pro aktivní odpočinek.

V občanských sdruženích tělovýchovy a sportu je od roku 1995 organizováno cca 15 % obyvatelstva ČR.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Mládež se často schází v barech, diskotékách, kavárnách či vinárnách.


Ubytování

Ubytování možné v autokempech, kempech, tábořištích, hotelech, penzionech, chatách, chalupách, rekreačních areálech apod.

více informací o ubytování v této lokalitě najdete na našem portálu ubytovani.mraveniste.cz


Počasí

Podnebí je v Česku mírné, přechodné mezi kontinentálním a oceánickým typem. Typické je střídání čtyř ročních období. Je charakterizováno převládajícím západním prouděním a intenzivní cyklonální činností. Přímořský vliv se projevuje hlavně v Čechách, na Moravě a ve Slezsku již přibývá kontinentálních podnebných vlivů. Největší vliv na podnebí v Česku však má nadmořská výška a reliéf.


Doprava

Většina letecké dopravy se v Česku realizuje přes Letiště Praha-Ruzyně, které ročně přepraví kolem na 10 milionů pasažérů. V Česku je celkem 46 letišť ze zpevněným povrchem, z nichž šest vypravuje mezinárodní lety. Hlavním českým leteckým dopravcem je společnost ČSA.

Česká dálniční síť

Délka silniční dopravní sítě činí 55 653 km, cca 8 000 km tvoří dálnice, 336 km rychlostní komunikace, 6 156 km silnice 1. třídy, 14 669 silnice 2. třídy, 34 128 km silnice 3. třídy.

Dálniční síť je stále ve výstavbě. Páteřní komunikací bude po svém dokončení dálnice D1 která spojí Prahu a Brno s Ostravou a polskými Katovicemi. Již dokončenými komunikacemi jsou dálnice D2 spojující Brno a Bratislavu a dálnice D5 spojující Prahu, Plzeň a německý Norimberk. Dokončení dálnice D8 plánované na rok 2012 dlouhodobě komplikuje dostavba úseku přes CHKO České Středohoří.[28] Dlouhodobě naplánovaná je také dostavba dálnice D11, spojující Prahu s Hradcem Králové, k polské hranici a dálnice D3, která má spojit Prahu a Linec. Maximální povolená rychlost na dálnici činí 130 km/h. Za užívání dálnic a rychlostních komunikací platí motoristé dálniční poplatek.

Úmrtnost na českých silnicích, přestože intenzita dopravy je nižší, byla v přepočtu na obyvatele v roce 2004 přibližně 1,6× vyšší než v Německu. V roce 2006 zemřelo na silnicích 1 063 lidí.[29]

Železniční síť v Česku

Největším železničním dopravcem jsou České dráhy, které ročně přepraví 180 milionů pasažérů. Jejich dceřiná společnost ČD Cargo je pátým největším železničním nákladním přepravcem v Evropě. Česko má se svými 9 505 km jednu z nejhustějších železničních sítí v Evropě. Z toho je 2 926 km elektrifikováno a 1 866 km je dvou a vícekolejných. Od roku 2005 zajišťují mezinárodní spojení také vlaky SuperCity na linkách Praha - Ostrava, Praha - Bratislava a Praha - Vídeň.

Vodní doprava v Česku je provozována na řekách Labe a Vltava a dalších uzavřených vodních plochách, pro rekreační účely. Nejvýznamnějším provozovatelem vodní dopravy je Československá plavba labská.


Stravování

Česká kuchyně je spřízněná s německou (zejména pak bavorskou) a rakouskou kuchyní. Naproti italské kuchyni není tolik zdravá a na trávení dosti těžká. Česká kuchyně je velmi výrazně ovlivněna polohou České republiky. Česká republika má bohatou nabídku polních plodin, ovoce, zeleniny, bobulí, ryb i zvěře. Podle toho je také pestrý český jídelníček.

více informací o stravování v této lokalitě najdete na našem portálu restaurace.mraveniste.cz


Ceny

Ceny jsou OK.


Zdravotní rizika

Nehrozí žádná zdravotní rizika, není povinné očkování


Bezpečnost

http://www.mzv.cz/jnp/


Důležitá telefonní čísla a adresy

Ambasády Přesný a kompletní seznam ambasád a konzulátů je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky: www.mzv.cz. Důležitá telefonní čísla Telefonní čísla, která je dobré mít při cestování po České republice vždy při sobě: Jednotné číslo tísňového volání – 112 Lékařská první pomoc – 155 Policie – 158 Městská policie – 156 Hasiči – 150 Informace o telefonních číslech – 1180 a 1181. Informační centra Nejlepším zdrojem informací o kterémkoli místě České republiky je Česká centrála cestovního ruchu . Hlavní sídlo této společnosti je v Praze v ulici Vinohradská číslo 46. Česká centrála cestovního ruchu pokrývá svou sítí informačních center celou Českou republiku. Těchto center je zhruba 300 a jejich seznam je průběžně doplňován a aktualizován. Kromě toho existuje celá řada místních informačních center nebo středisek, která spravuje nejčastěji obec nebo konkrétní turistické středisko. Kompletní seznam všech informačních center je k dispozici na internetovém turistickém serveru http://www.czechtourism.com


Cestovatelská doporučení

Stan a spacákRecenze a hodnocení uživatelů

 • 9
  • Udělené hodnocení: 9
 • Přidáno: 18.5.2014
Naskytla se nám s manželkou příležitost pobýt v hotelu Hluboká.
Na to budeme oba jistě dlouho vzpomínat, jedním slovem dokonalé. Jste ubytování v hotelu, který je téměř replikou zámku Hluboká a je v jeho sousedství, takže zámecká zahrada je jakoby vaše, noční procházka kolem Hluboké, to je nezapomenutelný zážitek. Samotný hotel, personál i kuchyně, to je na jedničku s hvězdičkou, doporučujeme. /panjo/
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu