Valašské Meziříčí

Valmez – brána do Moravskoslezských Beskyd. Toto krásné město leží na soutoku dvou Bečev. Vsetínské Bečvy a Rožnovské Bečvy. Najdeme jej přibližně 15 km severně od Vsetína na pomezí třech krajů: Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského. Přezdívá se mu malebně - Valašské Athény. Nalezneme zde nejen nádhernou, člověkem nedotčenou přírodu, ale i mnoho ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Valmez – brána do Moravskoslezských Beskyd. Toto krásné město leží na soutoku dvou Bečev. Vsetínské Bečvy a Rožnovské Bečvy. Najdeme jej přibližně 15 km severně od Vsetína na pomezí třech krajů: Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského. Přezdívá se mu malebně - Valašské Athény. Nalezneme zde nejen nádhernou, člověkem nedotčenou přírodu, ale i mnoho pozoruhodných památek, hory, řeky, vodní plochy.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 1.12.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Valašské Meziříčí vzniklo spojením dvou měst, Meziříčí nad Bečvou (či jinak také Meziříčí pod Rožnovem) a Krásna nad Bečvou, v roce 1924. Historicky tak jde o jedno z nejmladších měst i přes to, že jeho minulost (resp. minulost oněch dvou původně samostatných měst) sahá do 13. století. Torzo původního historického jádra bylo vyhlášeno Městskou památkovou rezervací. Největší rozkvět zažil Valmez ve 2. pol. 19. století. V té době zde vznikly nejen velké průmyslové podniky, ale Valmez se stal centrem vzdělanosti Valašska díky vybudování gymnázia a středních odborných škol. Patřily mezi vůbec první na Moravě.


Kultura

Stoprocentně navštivte zdejší skvostné pamětihodnosti. Zámek Žerotínů z roku 1538, zámek Kinských z roku 1854, kostel Nanebevzetí Panny Marie z druhé poloviny 17. století (původně kostelík ze 13. století). Určitě si nenechejte ujít návštěvu místní hvězdárny http://www.astrovm.cz/cz/, zajímavý je i kostel Nejsvětější Trojice z konce století 16. Z velkých událostí města bych doporučil návštěvu Mezinárodního folklorního festivalu Babí léto http://www.babileto.com/, Mezinárodní festival cimbálu http://www.lpt.cz/festival/ a divadlo Schod http://www.divadloschod.cz/.


Sport

Pro sportovce se naskýtá celá řada aktivit v čele s turistikou a cykloturistikou. Pokud se vydáte na lyže, jsou v okolí Valmezu upravované stopy i zasněžované sjezdovky (cca 18 km http://www.pustevny.cz/). Kromě toho se Valmez může pyšnit skvělými sportovišti, ať už mluvíme o zimním či fotbalovém stadionu, akvaparku http://www.bazenvm.cz/, koupališti, antukových kurtech http://www.tenisdeza.cz/, či moderní tenisové kryté hale.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Tento region je doslova prošpikován cyklostezkami. Vypisovat, kam se všude dostanete, z tohoto pohledu asi nemá moc smysl. Pokud jste aktivní cyklisti, mám pro vás seznam cyklostezek (501, 5033, 6012, 6016, 6018, 6214, 6215, 6216, 6217, 6218, 6219 a 6220). Ve Valmezu můžete zajít do M-klubu, kde hrává Markéta Irglová, nebo třeba Tomáš Klus http://mklub.kzvalmez.cz/, zajděte i do kina http://kino.kzvalmez.cz/, kde můžete navštívit i Galerii KZ, do Amfiteátru, třeba na Spirituál Kvintet http://amfiteatr.kzvalmez.cz/, zajít můžete i do Galerie Sýpka http://www.sypka.cz/, Galerie Kaple http://galerie.kzvalmez.cz/, či Muzea zámku Kinských http://www.muzeumvalassko.cz/objekty/zamek-kinskych/.


Doprava

Do Valmezu se nejlépe dostanete z dálnice, sjezd na Hranice, pak přes Hustopeče nad Bečvou a jste tam. Popřípadě můžete využít „spodní trasy“ sjezd v Kroměříži, pak přes Bystřici nad Hostýnem a opět jste tam. Vlakem se do Valmezu také dostanete celkem pohodlně. Totéž platí i o autobusu, ale vlak je vlak. MHD: http://www.valasskemezirici.cz/doc/33691/, www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu