Rožnov pod Radhoštěm

Srdce Valašska. Tak se nazývá krásné, starobylé, horské město, dříve dřevěná valašská dědina. Leží na řece Bečvě, na úpatí Vsetínských vrchů, nedaleko Vsetína (Zlínský kraj). Nad ním se začínají rozprostírat nádherné Moravskoslezské Beskydy. Pod ním pak končí Hostýnsko-Vsetínská hornatina. Rožnov leží nedaleko hranic se Slovenskem, se kterým ho spojuje silnice ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Srdce Valašska. Tak se nazývá krásné, starobylé, horské město, dříve dřevěná valašská dědina. Leží na řece Bečvě, na úpatí Vsetínských vrchů, nedaleko Vsetína (Zlínský kraj). Nad ním se začínají rozprostírat nádherné Moravskoslezské Beskydy. Pod ním pak končí Hostýnsko-Vsetínská hornatina. Rožnov leží nedaleko hranic se Slovenskem, se kterým ho spojuje silnice do Žiliny. Zdejší skanzen - Valašské muzeum v přírodě - známé svým dřevěným městečkem, zachycuje život na Valašsku již od pol. 13. století a opravdu je na co se koukat. V poslední době se zde točilo hned několik pohádek.

Katka Záhorková (Katka)
  • aktualizace: 25.9.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Osídlení oblasti Valašska sahá až do pravěku, několik tisíc let do minulosti. První zmínky o Rožnově však pochází až z roku 1267. Roku 1310 se uvádí dokladovaný vznik hradu nad Rožnovem, který strážil hranici s tehdejšími Uhry. Valašsko bylo krajem pastevců, jejichž ženy a děti vynikaly krajkářským uměním. Valašská krajka byla opravdu vyhlášená. Otcové se ale na pastvinách rozhodně nenudili. Historici uvádí, že se na kopcích v okolí pásalo až 15.000 ovcí. Pořádná porce skopového. Historicky se tak v tomto regionu jedl především sýr, chléb a jehněčí.


Kultura

Jednoznačně Valašské muzeum v přírodě, což je nádherná vesnička dřevěných lidových staveb, které sem byly přeneseny z původních míst z celého valašského regionu a vzniklo tak unikátní prostředí skanzenu, kde se mohou vyřádit nejen děti, ale na své si zde přijdou i dospělí. Kromě chaloupek se můžete těšit i na starobylý mlýn, pilu a hamr, které jsou dokonce v provozu. Pokud se budete chtít po nabitém dni odreagovat, zajděte do kina http://www.tka.cz/kino/, kde se mimo jiné koná i festival filmu Jeden svět http://www.jedensvet.cz/2011/, či filmový projekt s názvem „100“ http://www.tka.cz/kino/projekt100.php.


Sport

Rožnov je město rekreace, turistiky a sportu. Má vybavená sportoviště, myslí při tom i na děti a příroda kolem je zkrátka úchvatná, vždyť leží na úpatí Beskyd. Proto jsou zde značené stovky kilometrů turistických cest i cyklostezek. Nejen zimní spory dominují této oblasti. Zajímavé je i převýšení při Vašich výstupech a výpravách, můžete se pustit po vrstevnicích, ale i zdolat túru ze základních 350 m n.m. do 1150 m n.m. Nejvyšší hory přesahují výšku 1300 m. Na své si přijdou i rybáři. Pstruhových vod je zde více než dost, stejně jako rybníků a přehrad. Své unavené tělo ponořte do vody http://1567.w67.wedos.net/mode.php?mod=html&record=3.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Své výlety, na kterých zažijete spoustu zábavy, podíváte se do krásných míst a objevíte mnoho pozoruhodností, začněte na tzv. „Nultém kilometru“. To je rožnovské rozcestí, ze kterého vede mnoho turistických cest a cyklistických stezek. Vydat se odsud můžete do Bystřičky, Videčských pasek, Kamenárky, Zadního Javorníku, Malého Javorníku, Dolní Bečvy, Kamenného, na Radhošťský hřeben, Ráztoky, Benšky, Soláně, Tanečnice, Ptáčnice, Valašské Bystřice, Rysovou, Hážovských dílů, Chatu Mír, Černou horu, Pustevny, Velkou Lhotu, Klenov, Dušnou, Vsetín, do Čertova mlýna, a na mnohá další místa. Je to úchvatný region, který stojí za to pořádně jej, jak se říká, „prošlápnout“. Po namáhavých výletech relaxujte zde: http://www.roznovskepivnilazne.cz/.


Doprava

Do Rožnova se dostanete po silnici č. E 442, která vede z dálnice z Olomouce, přes Valašské Meziříčí nebo pokud pojedete z jihu tak se dejte po trase: Brno, Vyškov, Kroměříž, Bystřice nad Hostýnem Valašské Meziříčí a jste tam. Vlakem se tam dostanete samozřejmě taky. Je to romantika a po cestě můžete obdivovat i krajinu, kudy autobus nejezdí. Ovšem i autobusem lze do Rožnova přicestovat. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu