Karolinka

Město skla, lesů, rekreace, turistiky a řeky Bečvy. Je zasazeno mezi Javorníky a Vsetínské vrchy a patří mezi nejmladší města na Valašsku (statut udělen r. 1998). Karolinka je odvozena podle Karolininých sklářských hutí, které založil roku 1861 Salomon Reich, jehož matka se jmenovala …… Modří vědí, Karolinka. Toto malebné město, spolu ...

zobrazit celý text

M-hodnocení2,0

  • Udělené hodnocení: 20

0 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Město skla, lesů, rekreace, turistiky a řeky Bečvy. Je zasazeno mezi Javorníky a Vsetínské vrchy a patří mezi nejmladší města na Valašsku (statut udělen r. 1998). Karolinka je odvozena podle Karolininých sklářských hutí, které založil roku 1861 Salomon Reich, jehož matka se jmenovala …… Modří vědí, Karolinka. Toto malebné město, spolu s krásnou okolní krajinou, je velmi vyhledávanou turistickou oblastí a přesto poskytuje sdostatek prostoru a soukromí.

Jakub Hejdánek (Jakub)
  • aktualizace: 26.8.2011
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Město vzniklo docela zajímavým způsobem. Z Nového Hrozenkova se v roce 1949 odtrhla místní část Karolinina Huť a dva roky na to se přejmenovala jednoduše na Karolinku. O městě pak můžeme hovořit o sedmačtyřicet let později. Přesto historii tamního novodobého osídlení můžeme vystopovat dle pramenů až do 16. století.


Kultura

Divadlo, divadlo, divadlo. Dokonce Valašské národní divadlo. Základní kámen byl položen roku 1930 a kromě místních ochotníků můžete „na prknech, která znamenají svět“, vidět i známé tváře, jako např. Jana Čenského (patrona divadla), také Honzu Potměšila a Milenu Steinmaslovou ve hře „Claudius a Gertruda“, Vaška Vydru s Jiřinou Jiráskovou ve hře „Vrátila se jednou v noci“ nebo třeba Simonu Stašovou a Oldřicha Víznera v „Římských nocích“. Ale abyste si nemysleli… ochotníci také stojí za to, zvláště pak v komediích. Doporučuji i ateliér a galerii výtvarného umění akademického malíře Ilji Hartingera.


Sport

Karolinka je zejména o sportech. Letních (cyklistika, plavání, voda), zimních (lyžování, běžky a snowboarding) i celoročních (turistika, jezdectví). Skiareál Karolinka je pro rodinnou dovolenou jako stvořený. Kromě sportovnější sjezdovky je zde totiž vybudovaná „spojka“ pro rodiče s dětmi a lyžaře-začátečníky http://www.solansedlo.cz/33-karolinka. /Pokud se vydáte na přehradu, vězte, že koupání v ní je zakázáno (je zdrojem pitné vody), ale k večeru… znáte to. Pokud si budete chtít užít trošku agroturistiky a projet se na pořádných koních – zavítejte sem: http://www.rancnapaluchu.cz/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Turistika. Pokud máte rádi túry, určitě se ubytujte v Karolince, odkud si můžete udělat nádherný celodenní výlet třeba do valašského skanzenu nebo aqvaparku v Rožnově pod Radhoštěm. V sousedních Velkých Karlovicích si například můžete dojít zahrát golf (nebo se v něm minimálně pocvičit). Pokud máte rádi nádherné výhledy, mám pro Vás tip: Čarták (803 m n.m.). Výšlap Vám dá zabrat, ale je odsud nádherný výhled, a pokud by se někomu z vás nechtělo dolů, může zpátky dolů autobusem. Pokud máte malé děti, můžete to udělat naopak. A co všechno je vidět? Hostýnské vrchy, Javorníky, Jeseníky, Malá Fatra, Moravskoslezské Beskydy, Roháče a Strážcovské vrchy.


Doprava

Karolinka leží téměř na hranicích se Slovenskem. Nejlépe se tam dostanete z dálnice D1 z Kroměříže po silnici č. 487, za Ratiboří sjedete na silnici 57 do Vsetína a za ním odbočíte na silnici 487, která Vás dovede až do cíle. Lze též využít služeb ČD či ČSAD. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

Máš za sebou perfektní den? Chceš se podělit o skvělé zážitky, výbornou restauraci? Proběhlo vše podle Tvých představ? Nebo se něco pokazilo? Dej o tom vědět ostatním. Napiš svou recenzi a přidej ji k ostatním.

napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu