Frýdek-Místek

Dvě města v jednom: Frýdek-Místek začala psát svou společnou historii až v 50. letech 20. století, zároveň si však zachovala jedinečný historický ráz. Obě městská centra jsou součástí městské památkové zóny. Díky bohatému beskydskému folklóru se během roku ve městě pořádá několik festivalů a přehlídek. Mezi nejznámější patří Mezinárodní folklórní ...

zobrazit celý text

M-hodnocení5,3

  • Udělené hodnocení: 53

1 uživatelských hodnocení

Skrýt filtr

Zobrazit na mapě

Informace

Dvě města v jednom: Frýdek-Místek začala psát svou společnou historii až v 50. letech 20. století, zároveň si však zachovala jedinečný historický ráz. Obě městská centra jsou součástí městské památkové zóny. Díky bohatému beskydskému folklóru se během roku ve městě pořádá několik festivalů a přehlídek. Mezi nejznámější patří Mezinárodní folklórní festival a Beskydské Veseléto. Blízké okolí města nabízí řadu příležitostí pro pěší turistiku a cykloturistiku. Značené turistické trasy ve městě i v příměstských oblastech vedou atraktivními místy s přírodními zajímavostmi a památkami, a vytvářejí tak ideální prostředí pro nedělní rodinné výlety.

Administrace Mraveniště (Admin)
  • aktualizace: 22.8.2013
  • vloženo: 8.6.2011

poslat podnět redaktorovi


Historie

Nejstarší písemné prameny dokládají existenci obcí na území dnešního města již kolem poloviny 13. století. Historické prameny z roku 1267 popisují Místek jako trhovou ves se 40 lány. Frýdek i Místek byla samostatná města po celá staletí. To se změnilo rozhodnutím nacistických úřadů v roce 1942, kdy byla obě města k 1. lednu 1943 spojena pod název Frýdek. Aby byl zachován partnerský vztah obou měst, české úřední orgány se -na naléhaní občanů- rozhodly stanovit úřední název, teď již jednoho celku na Frýdek-Místek s platností od 1. 1. 1955. Inspirací jim mohl být stejnojmenný název vlakové stanice ve Frýdku, který pod označením Frýdek-Místek fungoval již od konce 19. století.


Kultura

V Národním domě v ulici Palackého se mj. odehrávají divadelní představení, koncerty, výstavy a provozuje filmový klub http://www.kulturafm.cz/. Nová scéna Vlast nahradila funkci Kina Petra Bezruče a slouží především místnímu filmovému klubu a projekcím pro děti. Divadlo Čtyřlístek poskytuje prostor pro několik ochotnických souborů, v letošním roce oslavuje 120. výročí českého ochotnického divadla na území města. http://www.divadloctyrlistek.cz/. Muzeum Beskyd dokumentující život a tradice v Beskydech sídlí ve frýdeckém zámku. Pokud Vám nezbude čas na vlastní prozkoumání Chráněné krajinné oblasti Beskydy, zajděte do muzea. http://web.telecom.cz/muzeumbeskyd/.


Sport

Frýdek Místek je díky své poloze často nazýván vstupní branou Beskyd a pro návštěvníky je výchozím bodem turistických tras jak v letní tak v zimní sezóně. Město samo spravuje na 17 km vybudovaných a značených cyklostezek, jejichž seznam naleznete http://www.frydekmistek.cz/cz/navstevnik/cyklotrasy/. V současné době probíhá rekonstrukce fotbalového areálu ve Stovkách, kde se od 1. listopadu 2009 hraje na moderním umělém trávníku a kromě hlavní hrací plochy jsou zde další dvě hřiště s přírodní trávou. Indoorové, tedy vnitřní sportovní vyžití zajišťuje Akvapark Olešná, který nabízí kryté i otevřené části plaveckých a rekreačních bazénů a několik vodních atrakcí pro děti. Otevírací dobu akvaparku spolu s ceníkem naleznete zde: http://www.sportplex.cz/. Ve městě je několik fitness zařízení a sportovních klubů, jejich kompletní seznam a odkaz na internetové stránky jednotlivých organizací naleznete zde: http://www.frydek-mistek.cz/cz/o-meste/sport/.

více informací o sportu v této lokalitě najdete na našem portálu sport.mraveniste.cz


Zábava

Pokud jste milovníci bowlingu, máte hned několik možností: www.bezan.cz, http://klub-stolarna.cz/cs/bowling/, www.restmorava.cz, www.restauracesauna.cz , www.hvezdagroup.cz, www.bowlingstar.wz.cz. Pokud se vydáte na golf, celý zbytek rodiny si může užít dosyta zábavy při cvičení Vaší oblíbené aktivity: http://www.beskydgolf.com/, na motokárách můžete dovádět tady: http://www.motokaryfm.cz/, a pokud chcete zažít den adrenalinové zábavy a legrace, vydejte se do kousek vzdálených Mostů u Jablunkova. Tam naleznete tyto atrakce/aktivity: Bobová dráha, Lanové centrum, Dětské lanové centrum, Lezecké stěny, Bungee trampolíny, Dětské trampolíny, Dětský zábavní park, Gorolszus, Střelba z luku, Aerotrim, Lyžařský trenažér a Rodeo. http://www.skimosty.cz/.


Doprava

Hlavním dopravcem po městě a přilehlých obcí je ČSAD Fýdek-Místek, a.s., který provozuje 12 linek. Frýdek - Místek protínají silnice první třídy I/48 (směr Příbor - Č. Těšín) a I/56 (Ostrava - Frýdlant n/O.) a silnice druhé třídy II/473 (Olešná - Havířov), II/477 (Lískovec - Staré Město). Železniční doprava je zajištěna pravidelnou linkou z Ostravy, která odjíždí dvakrát do hodiny z hlavního nádraží. www.idos.cz.


Recenze a hodnocení uživatelů

  • 9
    • Udělené hodnocení: 9
  • Přidáno: 2.6.2014
Ráda bych Vás pozvala na roadshow do Frýdku-Místku, která se koná v úterý 10. června na náměstí Svobody. Akce proběhne v rámci projektu screeningových programů na podporu boje s rakovinou. Roadshow začíná ve 14:00 a končí v 17:00, na místě budou přítomni odborníci z řad lékařů, kteří veřejnosti představí blíže screeningové programy a jejich význam pro včasné odhalení rakoviny. Odborníci budou plně k dispozici individuálním dotazům návštěvníků. Akci podporuje řada neziskových organizací zaměřených na prevenci rakoviny, jako je Aliance žen s rakovinou prsu, Dialog Jesenius/Ruce na prsa, Liga proto rakovině atd. Aliance žen bude mít během roadshow na místě stan, ve kterém vyškolené pracovnice nabídnou poradenství a návštěvnice si zde budou moci samy vyzkoušet a naučit se samovyšetření prsu na zapůjčených fantomech. Více informací najdete na www.bezrakoviny.cz

Fotografie k recenzi

Frýdek-Místek
napsat recenzi a hodnotit
Moje oblíbené

Moje uložené

celkem

Nahoru
Dolů

Vytvořit cestu